معرفی تجهیزات جانبی برای فروش سیستم های حرفه ای صدا و نور و تصویر
دسامبر 4, 2018
بررسی انواع تجهیز سالن های کنفرانس
دسامبر 4, 2018

آموزش چیدمان باندها در فضاهای مختلف

چیدمان باندها در فضای مسقف و غیر مسقف متفاوت می باشد.منظوراز فضای مسقف یعنی محیطی که دارای سقف و دیوار و کف باشد و نوع ساختمان به صورت مکعب بوده مانند سالن های آمفی تئاتر و مساجد و حسینیه ها .نصب و چیدمان باندها درفضاهای مسقف پس از مراحلی طراحی می شوند وتوسط نصاب های سیستم های حرفه ای چیدمان بلندگوها انجام می شود .

چیدمان باندها

چیدمان باندها

اولین گام برای چیدمان باندها

اولین قدم برای چیدمان باندها شناخت کلی انواع باندهاست . اسپیکرها به سه دسته کلی کوچک ، متوسط، بزرگ تقسیم می شوند. وظیفه اصلی اسپیکرهای کوچک پخش صدایی با فرکانس بالاست . این باندها به اسم توئیترمعروف هستند . اما برای پخش صداهایی با فرکانس متوسط که صدای انسان در محدوده ی همین فرکانس قرار دارد از اسپیکرهای متوسط استفاده می شود .وظیفه اصلی اسپیکرهای بزرگ پخش صدا با فرکانس پایین یا به اصطلاح صدای بم می باشد . این اسپیکرها به ووفر معروف هستند و چنان چه قصد پخش صدای بم تر را داشته باشید می توانید از ساب ووفر استفاده کنید . اولین قدم برای چیدمان باندها شناخت کلی بلندگوهاست . با شناخت از نوع باند می توانیم کیفیت خوبی از صدای مدنظر را داشته باشیم .

چیدمان باندهاچیدمان باندهاچیدمان باندها

دومین گام برای چیدمان باندها و شناخت ترکیب باندها

برای چیدمان باندها شناخت کافی در مورد انواع ترکیب باندها باید داشته باشیم .تاکنون در مورد اصطلاحاتی مانند سیستم صوتی 5.1 یا 2.1 شنیده اید . نقطه ای که در وسط اعداد استفاده می شود در حقیقت اجزای سیستم صوتی را از هم جدا می کند و عدد اول به تعداد اسپیکرها و عدد دوم مر بوط به تعداد ساب ووفرها می باشد . به سیستم های صوتی که دارای دو اسپیکر هستند معمولا استریو می گویند و سیستم هایی که چهار اسپیکر یا بیش از پنج اسپیکر دارند به آن ها سیستم صدای فراگیر گفته می شود.

روش های چیدمان باندها براساس الگوهای صدا طراحی می شود .سیستم صوتی شرایط خاصی را برای دریافت بهتر می طلبد این شرایط شامل زاویه ، پژواک و فاصله می باشد .استفاده از تکنیک های مناسب برای چیدمان باندها درمورد مکانی که بهترین شرایط دریافت صدا را دارد به ما نشان خواهد داد.

شرکت های تولید کننده سیستم های صوتی و تصویری حرفه ای از افراد باتجربه در این زمینه برای فروش سیستم های حرفه ای صدا و نور و تصویر استفاده می کنند . این افراد با مشاوره مناسب به خریداران نحوه چیدمان باندها را برای ایجاد کیفیت بالا در فضای مورد نظر توضیح می دهند.

برای چیدمان باندها نوع و تعداد آن ها اهمیت دارد و با توجه به آن می توانید بهترین چیدمان را در فضای مورد نظر داشته باشید .قاعده ی کلی چیدمان باندها به صورت مثلث بوده که باید سر فرد در راس مثلث و دو اسپیکر در گوشه های آن قرار گیرد .به این نکته توجه داشته باشید که باند چپ در سمت چپ و باند راست در سمت رات قرارگیرد و معمولا ساب ووفر را در بخش جلو و مرکز قرار می گیرد .

چیدمان باندهاچیدمان باندها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *