تفاوت بین تعادل و عدم تعادل در کابل و سیگنال چیست؟
دسامبر 4, 2018
دوربین مدار بسته چیست ؟
دسامبر 4, 2018

چه کابل و اتصالاتی با سیستم های PA استفاده می شود؟

سیستم های PA برای اتصال تجهیزات مختلف به یکدیگر استفاده می شوند. اگر کابل یا کانکتورها اشتباه استفاده شوند ، تجهیزات ممکن است به درستی کار نکند. در بدترین حالت، استفاده از کابلها یا اتصالات اشتباه ممکن است خطرناک باشد، بنابراین مطمئن شوید که کدام کابلها و اتصالات برای استفاده مناسب است.

معرفی سیستم های PA

سیستم های PA چیست ؟ یک روش ارتباطی ، برای اتصال سیستم های آنالوگ و دیجیتال استفاده می شود.

اتصالات  XLR

این اتصالات اغلب در برنامه های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. در برابر تغییر شکل مقاوم و دارای یک مکانیزم قفل کردن می باشند، به طوری که کابل ها حتی در صورت کشیده شدن قطع نمی شوند. این اتصالات معمولا با سیستم های PA برای میکروفون ، تقویت کننده های قدرت ، بلندگوهای مجهز و غیره استفاده می شوند.

سیستم های PAسیستم های PA

 

کانکتور TRS

دو نوع اتصال تلفن وجود دارد: استریو و یکپارچه. اتصالات تلفن استریو نیز اتصالات تلفن TRS نامیده می شود. کانکتورهای تلفن برای پردازش سیگنال های استریو برای هدفون ها، و همچنین برای قرار دادن جلوه ها استفاده می شوند. اتصالات تلفن TRS می تواند برای اتصالات متعادل استفاده شود. اتصالات تلفن مونوئال تنها در روش نامتعادل مورد استفاده قرار می گیرند و با ابزارهایی مانند گیتار الکتریکی و صفحه کلید، و نیز برخی از آمپلی فایرها و بلندگو های پایین تر استفاده می شود.

نکته : یک اتصال وجود دارد، که اغلب به عنوان “جک ترکیبی” که امکان اتصال XLR  و اتصالات تلفن را فراهم می کند. این نوع اتصال اغلب در مخلوط کن ها یا رابط های صوتی استفاده می شود.

سیستم های PA

 

اتصالات  RCA

این کانکتورها به طور کلی با تجهیزات صوتی و تصویری (AV) مورد استفاده قرار می گیرند و تنها برای استفاده با سیگنال های نامتعادل استفاده می شوند. کانکتورها را بر اساس نوع سیگنال رنگ می کنند. کانکتور سفید برای ارسال سیگنال به کانال سمت چپ (L) استفاده می شود و کانکتور قرمز برای ارسال سیگنال به سمت راست (R) کانال استفاده می شود.

سیستم های PA

 

اتصالات USB

اتصالات USB برای ارسال و دریافت سیگنال های صوتی از میکسرها با قابلیت های رابط صوتی و رایانه های شخصی استفاده می شود.

سیستم های PA

 

 

کابل های مورد استفاده با بلندگوهای منفعل

کابل بلندگو اختصاصی هنگام اتصال تقویت کننده قدرت به یک بلندگو غیرفعال لازم است. این ها کابل های بسیار بادوام هستند که سیگنال های الکتریکی با ظرفیت بالا را انتقال می دهند که توسط تقویت کننده تقویت شده است. بر خلاف کابل های میکروفن ، خط استفاده شده با سیگنال متعادل و عدم توازن، این کابل ها محافظت نمی شوند.

توجه: هنگام اتصال به بلندگوهای استفاده شده از کابل میکروفن یا خط استفاده کنید.

اتصالات SpeakON

یک اتصال اختصاصی مجهز به قفل است که برای تجهیزات حرفه ای استفاده می شود. برای اتصال تقویت کننده های قدرت و بلندگوهای منفعل استفاده می شود. پس از قرار دادن کابل، آن را به عقب گردانید تا آن را قفل کنید.

سیستم های PA

اتصالات تلفن (فقط برای بلندگوها)

کابل های استاندارد تلفن دارای یک هسته ی محافظتی هستند، اما کابل های بلندگو اختصاصی (بدون انبساط) با دو هسته با استفاده از بلندگو های منفعل استفاده می شود.

کابل های بلندگو لغزنده شده

کابل های بلندگو دارای نوار لغزنده برای استفاده عمومی، مانند سیستم های صوتی خانگی و سیستم های PA می باشند. آنها معمولا رنگی هستند تا نشانهای مثبت (+) و منفی (-) را نشان دهند. اتصال سیم به عقب باعث می شود که فازها به عقب برگردند، بنابراین مطمئن شوید که تقویت کننده قدرت و بلندگوهای غیرفعال را متصل کنید تا طرفین مثبت و منفی آنها مطابقت داشته باشند.

شرکت پویا طرح ژوبین با 25 سال تجربه در زمینه طراحی سیستم های نظارتی ، سیستم های PA ،  اجرای تجهیزات سالن کنفرانس ، مانیتورینگ و … فعالیت دارد ، هم چنین این شرکت دارای نمايندگي انحصاري محصولات پروئل در ايران ، فروش proel و فروش سيستم هاي حرفه اي صدا و نور و تصوير می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *